
Do napisania niniejszego, krótkiego wywodu, zainspirował mnie artykuł, opublikowany z okazji tegorocznego Dnia Edukacji Narodowej (potocznie zwanego Dniem Nauczyciela). W artykule tym autor zastanawiał się jakie prezenty wypada dawać nauczycielom z okazji ich święta, a jakich prezentów należy unikać. Kwestię tę rozważyć można szerzej – analizując ją nie tylko pod kątem zwyczaju, czy przyjętych norm społecznych, lecz także pod kątem przepisów prawa. Spójrzmy zatem jak niniejsze zagadnienie zostało uregulowane przez ustawodawcę na gruncie przepisów karnych.
Mimo, że rozważania poniższe za punkt odniesienia przyjmują nauczycieli, to zachowują aktualność i zastosowanie także do innych osób, pełniących funkcje publiczne (oprócz osób wymienionych w art. 115 § 13 k.k. także np. ordynatorów oddziałów szpitali publicznych, diagnostów pojazdów, prezesów spółdzielni dysponujących środkami publicznymi itd.).
Nauczyciel jako funkcjonariusz publiczny
Już na samym wstępie należy zaznaczyć, że przepisy nie regulują kwestii obdarowywania osób, które nie pełnią żadnych funkcji publicznych – tj. w instytucjach państwowych, samorządowych, międzynarodowych lub jednostkach organizacyjnych dysponujących środkami publicznymi. Ustawową definicję funkcjonariusza publicznego znajdziemy w art. 115 § 13 kodeksu karnego (k.k.), w którym czytamy, że funkcjonariuszem publicznym jest: